Wadą postępowania sądowego jest to, że rzadko obie strony są zadowolone z jego wyniku. Regułą postępowania jest podział na stronę wygrywającą i przegrywającą proces. Często na skutek uwzględnienia tylko części roszczeń albo przedłużającego się postępowania i ponoszonych w związku z nim kosztów żadna ze stron nie jest zadowolona z przebiegu sprawy sądowej.
Kiedy stronami w sporze są zupełnie obce sobie osoby, łatwiej jest funkcjonować po zakończonej sprawie. Kiedy jednak naprzeciw sobie stają stale współpracujący ze sobą przedsiębiorcy, członkowie najbliższej rodziny, sąsiedzi, pracownicy i pracodawca, niezadowolenie jednej strony z wyniku sprawy może mieć wpływ na pojawianie się kolejnych sporów w przyszłości.
Nie są to oczywiście jedyne sprawy, kiedy kierunek mediacji jest warty rozważenia. Wszędzie gdzie liczy się szybkość zakończenia sporu i znaczenie ma ryzyko poniesienia kosztów postępowania sądowego – mediacja jest dobrym pomysłem.
Ugodą mediacyjną będziecie w stanie zbudować poczucie wygrania przez obie strony, kiedy każdy osiągnie część zakładanych wcześniej celów, dodatkowo uzyskując efekt w obecnej chwili o po obniżonych kosztach.
Waszą mediację mogę poprowadzić na skutek skierowania stron do mediacji przez sąd lub na podstawie umowy o mediację. Spośród form możemy wybrać mediację stacjonarną lub za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.
Przed przystąpieniem do mediacji stronom powinien zostać przedstawiony, tzw. monolog mediatora obejmujący przedstawienie zasad mediacji (dobrowolność, bezstronność, poufność, neutralność, akceptowalność), wyjaśnienie roli mediatora, ustalenie wspólnie zasad obowiązujących podczas posiedzeń mediacyjnych (w tym spotkań na osobności), określenie ram czasowych trwania mediacji i pojedynczych posiedzeń oraz przedmiotu samej mediacji. Mediacja kończy się sporządzeniem protokołu, którego załącznikiem jest ugoda, jeśli została zawarta. Ugoda podlega zatwierdzeniu przez sąd, który bada ją pod względem zgodności z prawem, zasadami współżycia społecznego i zarzutem obejścia prawa. Koszty mediacji sądowej, w której nie doszło do zawarcia ugody ponoszone są zgodnie z ogólnymi regułami postępowania.
Moje wynagrodzenie w mediacji na skutek skierowania sądu ustalane jest na podstawie aktualnego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora. Warunki wynagrodzenia prowadzenia mediacji pozasądowej określa umowa stron.
Rozliczenie może nastąpić w formie przelewu, gotówkowej lub poprzez terminal płatniczy.